Co se událo 2020/2021

Předposlední měsíc školního roku je za námi a my se blížíme už jen k závěrečnému opakování. V květnu jsme se věnovali projektovému vyučování, učili jsme se slovní druhy a stále se zlepšovali v násobilce do 5. Chodili jsme často na procházky a stali se milovníky softballu. V matematice jsme se poprvé viděli s geoboardy a práce s nimi nám ulehčuje pochopit některé geometrické zákonitosti a navíc nás baví tvořit pomocí gumiček různé geometrické útvary. 19.5. jsme byli v Zoo Ostrava. Zde proběhl projekt financovaný z projektu Moderní škola 2019 na téma Sloni. Dozvěděli jsme se mnoho informací, které jsme doposud neznali, např. o sloních klech a ostatních zubech. Poslední květnové dny už svítílo sluníčko, a tak jsme se rádi učili i ve stanu, který máme k dispozici na školní zahradě. Díky rozvolnění epidemiologické situace se za námi mohl stavit také pán, který nám ukázal dravce. Jednoznačně jsme se shodli na nejkrásnějším dravci - Orli bělohlavém.

Od 12. dubna jsme zase ve škole. Tentokrát jsme zase ovlivěni změnou, protože nás čeká rotační výuka. Tento měsíc se tedy uvidíme pouze 2 týdny, stejně jako měsíce další až do června. Už jsme si zvykli na distanční výuku, a tak nám nedělají tyto přechody problém. Když jsme ve škole, tak si spolu hrajeme, co jen to dá, abychom se nabažili osobního setkání. Učíme se násobilku nejen nazpaměť, ale opakujeme si ji a procvičujeme ji i prostřednictvím různých her, které můžeme ve škole zkoušet. V češtině už nám nedělají problém slova s párovými souhláskami, a co si budeme povídat, i anglický jazyk se učí lépe, když na sebe vidíme. Naopak v distanční výuce učivo probíráme pořádně do hloubky, věnujeme se pracovním sešitům a využíváme interaktivních programů. Snažíme se být také venku. Využili jsme krásných slunečných dnů a i při dodržování dvoumetrových rozestupů jsme zvládli trénovat na softball. Těšíme se na další slunečné dny, abychom se mohli učit pod naším altánkem.

Společně s jarními prázdninami k nám přišel další měsíc - březen. Druhý týden začala výuka. Ano, opět online. My jsme v online výuce již sběhlí a nedělá nám problém například prezentovat naše referáty o knížkách. Jsme třída plná čtenářů. V tomto pololetí již všichni čteme minimálně druhou knihu, a že jsou naše knížky opravdu skvělé. V tomto měsíci se také můžeme pyšnit našimi vědomostmi. Ve slovech umíme rozlišovat párové souhlásky. V matematice již máme probranou násobilku 5. Budeme ji tedy další měsíce šperkovat, abychom ji říkali, jako když bičem mrská. Vykukuje na nás sluníčko a my se už těšíme na další měsíce. Školní rok už je za větší polovinou. Na konci měsíce jsme se zúčastnili matematické soutěže Klokánek, ve kterém jsme se umístili velice dobře. S těžkým soupeřem - třeťáky jsme obsadili 2. a 3. místo. Gratulujeme našemu Kubíkovi, Honzovi J., Terezce, ale i ostatním počtářům!

Je tady únor. Všude sníh a my opět zpět ve škole. Užíváme si sáňkování a krásného bílého snížku plnými doušky. První týden v únoru jsme si také rozdali vysvědčení. Naše první vysvědčení v druhé třídě přineslo opět mnoha dětem úsměv na tváří. Ještě aby ne, když viděly odshora až dolů samé jedničky, které si zasloužily za svou poctivou a těžkou práci. Poslední den v únoru nám opět zavírají školy. Nicméně nás se toto opatření prozatím netýká, protože se těšíme na jarní prázdniy.

Máme tady nový rok a konec 1. pololetí. Vrátili jsme se plní čerstvé energie po zimních prázdninách. Energie se ním hodí, protože nás čekají nevyhnutelné pololetní písemné práce z češtiny i matematiky. Vše jsme zvládli levou zadní. Zrovna když jsme si měli poslední týden v lednu rozdávat dlouho očekávané vysvědčení nás opět již tolikrát zmiňovaný covid a celá naše třída (včetně paní učitelky) musela jít do karantény. V karanténě jsme se ale učili opět online. Nic nám nebránilo v tom se vzdělávat.

Blíží se Vánoce a my se všichni těšíme. Zpíváme si koledy a vyrábíme vánoční dekorace. Přišel k nám Mikuláš s čertem a andělem, na které jsme byli připraveni a zazpívali jsme jim písničku. Bohužel nám do výuky opět zasáhla epidemiologická situace, a tak se někomu k radosti prodloužily zimní prázdniny. Ještě jsme si stihli postavit stromeček, ale do školy chodila už jen hrstka žáků. S některými jsme se i přesto vídávali online.

Prvňáčci i my se můžeme vrátit do školy. Je to fajn a my se vracíme do tempa. Kromě češtiny, matematiky, prvouky a angličtiny se konečně můžeme zase věnovat trochu i rozvíjení naši kreativní stránky. Vyrábíme, malujeme, chodíme na procházky.

Je říjen. Sotva jsme se zahřáli, už nám zase v polovině října zavřeli školy. Jsme z toho sice smutní, ale zas tak těžkou hlavu si z toho neděláme, protože jsme už šikovní druháci, vyznáme se v online třídě a nic nás nezaskočí. Pracujeme pilně a poctivě. Učíme se jazyku českému a počítáme jedna báseň. Dokonce se nebojíme ani speakovat anglicky. Však my si s tím poradíme. Než se školy uzavřely, tak jsme stihli i navzdory mnoha omezením, si udělat třídní drakiádu. Z naších draků byli všichni kolem létající ptáčci paf!

Začíná škola! Všichni se po prázdninách a nehezkém jarním období covidu shledáváme a máme radost. Můžeme se s plnými silami načerpanými přes letní prázdniny vrhnout po hlavě do vzdělávání se. Všechno nám jde lépe, když konečně můžeme být spolu. Můžeme hrát různé hry k procvičování abecedy, kterou už mimochodem „mrskáme“ levou zadní. Ani počty v matematice nám nedělají problémy a sčítání, odčítání i čtení slovních úloh je pro nás hračka. Nejraději máme pobyt venku a díky slunečným dnům v září jsme si „provětrávání“ užili až až. V záři jsme se stihli účastnit preventivního programu Kamarádi online, kde jsme se dozvěděli, že si máme dávat pozor na to, s kým se kamarádíme na internetu, protože i když ho máme rádi, tak na nás může číhat nebezpečí. Také jsme rádi, že je naše škola stále zapojená do projektu Ovoce a mléko do škol a my si tak můžeme pochutnávat na zdravých dobrůtkách, které jsou nám dováženy,