Základní škola

Akce

Září

"Páťáci" se v září přivítali na naší škole již naposledy. S poprázdninovým šokem se poprali statečně! Nejen učení, ale také různé akce a aktivity dětem v 5. třídě zpříjemnily zářijové dny. Zúčastnili jsme se drakiády, kde jsme se mohli předvést s krásnými a velkými draky.

Zdokonalujeme se v matematice a občas zkoušíme úplně nové aktivity, jako byla "Pohádka z cukřenky". Stihli jsme zrealizovat třídní projekt nazvaný Podnebné pásy, díky němuž jsme se dozvěděli plno nových informací o živočiších a rostlinách nacházejících se v daných oblastech na naší planetě. Při skupinové práci na projektu jsme všichni přidali svou ruku k dílu a pozoruhodné výsledky jsme si prezentovali před celou třídou.

 

 

Říjen

Měsíc říjen byl pro žáky páté třídy nabitý akcemi. Dozvěděli se nové a zajímavé informace v oblasti kyberšikany. Také oprášili vědomosti či nabyli nové při besedě s panem policistou.

V rámci vybírání si škol k přestupu na 2. stupeň, byli žáci 5. ročníku navštívit naše "sousedy" ZŠ Fryčovice. Učitelé i žáci na ZŠ Fryčovice měli pro naše žáky připravený moc pěkný den plný různorodých aktivit s možností prohlédnout si celou školu.

Koncem října děti vzpomínali na 100. výročí vzniku Československa, kdy zanesli kytičky k pomníkům ve Staříči.

"Páťáci" nezapomněli ani na poslední říjnový den, kdy se slaví v anglicky mluvících zemích Halloween a patřičně se pro tento den vystrojili. Celý den se učili v tomto tématu a někteří žáci překvapili a udělali celé třídě radost "halloweenskou" dobrůtkou v podobě buchty či sušenek. 

Listopad

Ani v listopadu jsme neusli na vavřínech a pořádně jsme si mákli, a to hlavně v matematice. Dělení dvojciferným dělitelem nám sice dalo zabrat, ale to neznamená, že jsme si i přesto neužili plno zajímavých zážitků.  Hned na začátku měsíce jsme si procvičili angličtinu, díky anglickému divadlu "Silly bear" v Národním domě ve Frýdku - Místku. Také jsme se zúčastnili  Dne pokusů na 4. ZŠ ve Frýdku - Místku. Zde jsme si mohli vyzkoušet pokusy v různých předmětech, ke kterým bychom se dostali až na 2. stupni. Nejvíce nás nadchla místnost chemie a přírodovědy. V polovině listopadu jsme přivítali na naší škole divadlo z Košatky, které nám ztvárnilo hru Princezna Koloběžka. Ke konci měsíce jsme se vydali do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Zde na nás čekal vzdělávací program Robot Ozobot, který nás všechny nadchl. Načasování programu bylo trochu nešťastné, protože teď si polovina děti přeje mini robůtka na Vánoce:-). 1. prosince jsme se účastnili vánočního jarmarku ve Staříči, kde jsme prvně ucítili vůní nadcházejících Vánoc. Prodávali jsme výrobky, které tvořily děti Základní školy Staříč a moc se nám dařilo. Teď už se těšíme na Vánoce a zážitky v novém roce.

Prosinec

Tento měsíc se již nesl v rytmu Vánoc. 6. prosince nám dal zabrat Mikuláš s čertem. Zlobivci dostali pořádně vyhubováno a čekal je také výprask koštětem. Hodní si zasloužili pochvalu a nakonec všichni dostali za krásnou písničku odměny v podobě ovoce a malých sladkostí. V polovině měsíce jsme se sešli v naší třídě, abychom si popovídali na téma 'šikana'. Tvořili jsme také projekt 'Cestovní kancelář!, který se vázal k probraným tématům vlastivědy. Děti si ve skupinkách vybraly stát, o kterém se snažily zjistit zajímavé informace, vystřihovaly obrázky z katalogů a vymýšlely názvy hotelů. Výsledným produktem je tak katalog naši třídní cestovní kanceláře "K moři za pár kaček...". Týden před Vánocemi jsme si zpříjemnili soutěžením v přírodovědě a matematice. Sešli jsme se se čtvrtou třídou a snažili se ze sebe vydat to nej. 20.prosince jsme vystoupili ve školce s vánoční písní Janka Ledeckého - Sliby se maj plnit o Vánocích a básní Jana Nerudy - Vánoční romance. V pátek jsme si rozdali dárečky, zazpívali koledy a spěchali domů, natěšení na přicházející vánoční svátky.

Leden

Měsíc leden byl docela náročný. Po vánočních prázdninách nás hned čekaly třídní schůzky. Druhý lednový týden si někteří 'páťáci' užívali skvělé lyžařšké podmínky na lyžařškém kurzu SUN OUTDOOR na Bílé. Následovalo období velkých testů, které však všichni zdárně zvládli. Odpočinuli jsme si během třídního projektu - Třízení odpadů. Předposlední den v lednu jsme navštívili kino Vlast ve Frýdku-Místku, kde jsme zhlédli film Grinch.  31.1. jsme se již konečně dočkali vysvědčení, které mnohým z nás udělalo velkou radost. Tento den se uskutečnilo také školní kolo soutěže v recitaci, kde se na 1. místě zaslouženě umístil Michal a na 3. místě Honza.

Únor

V únoru jsme nastoupili do školy a po pololetních prázdninach zvolili volnější tempo. Přece jen už máme po vysvědčení, tak bylo načase si trochu odpočinout. Využili jsme čerstvě napadlého snížku a v rámci tělesné výchovy si trochu zajezdili na všem, co se dalo. Odpočinek jsme mohli také realizovat o jarních prázdninách, které jsme si všichni náležitě užili. Po prázdninách jsme se zase vrhli s plnou vervou na učení a recitační soutěž, ve které byl velice úspěšný Míša B. a postoupil do okrskového kola v Brušperku.

Březen

Březen byl pro nás naplněný akcemi. 14. 3. jsme se zúčastnili turnaje ve vybíjené ve Fryčovicích, kde jsme bohužel byli poslední, ale bojovali jsme statečně. Jednou jsme vybojovali remízu a tři poločasy jsme vyhráli. 18. 3. nás po víkendu čekal 4 hodinový projekt ´´Zkuste to zdravě´´, kde se děti dozvěděly mnoho informací o zdravém životním stylu. Ve zdravé životosprávě děti pokračovaly a celý poslední březnový týden nosily do školy zdravé svačinky. Někteří žáci se opravdu snažili a zapojili do projektu také rodiče. Vítězem – nejzdatnějším zdravým svačinářem se stal Štěpán, ale zbytek nezůstal pozadu a všichni si zaslouží za snahu velkou pochvalu. V pátek 22. 3. na naší škole proběhl Matematický klokan. Nejúspěšnějšími řešiteli se stali Hanka P. s 85 body a na druhém místě společně Martin S. s Michalem B. se 78 body. Pomyslné třetí místo si potom se svým výsledkem 69 bodů zasloužila Karolína G.

Za zmínku rozhodně stojí i to, že se v měsíci březen konaly přijímací zkoušky do výběrových tříd na 2. stupni. A my jsme pyšní na všechny tři žáky, kteří se hlásili a byli přijatí. Velice tedy Hance, Martinovi i Michalovi gratulujeme! Protože se nám školní rok 2018/2019 překlápí již k závěru, tak i zbylá většina dětí má již vybranou školu, kde bude pokračovat na 2. stupni.

 

Duben

Duben nám utekl velice rychle, a to z důvodu týdenního pobytu na škole v přírodě na Soláni. Počasí bylo skutečně aprílové. I přes chladnější teploty sluníčko svítilo o sto šest. Poslední den jsme se dokonce setkali i se sněhem. Po dobu školy v přírodě nás provázeli animátoři ze Střediska volného času a vymýšleli pro nás vědomostní a zábavné aktivity. Do školy jsme zpět nastoupili 15. dubna, ale moc jsme se v ní neohřáli, protože ve čtvrtek nám začaly velikonoční prázdniny. Před prázdninami jsme uspořádali turnaj v baseballu, do kterého jsme zapojili 3.a 4. třídu a nevynechali jsme ani paní učitelky.

 

Květen

Prázdniny se nám pomalu, ale jistě blíží. I když bylo počasí spíše lednové, nám to nevadilo, a i přesto jsme prožili plno zábavných a naučných aktivit. 8. května jsme položili krásné kytice na pomníky ve Staříči pro připomenutí Dne vítězství ve 2. světové válce. 14. května jsme se vydali do Lesa s lesníkem. Tento projekt seznámil děti, ale také učitele s trvale udržitelným hospodařením lesníků v českých lesích. Děti si mohly samy vyzkoušet, že les potřebuje odbornou celoroční péči, kterou zajišťují odborníci – lesníci. Vyzkoušeli jsme si sázení nového lesa, předvedli jsme si, jak se les vychovává, měřili jsme lesnickými přístroji, a poté jsme vypočítali objem vytěženého stromu. V průběhu května jsme samozřejmě nezapomněli na učení a ve výuce používali nové pomůcky (např. k Hejného matematice). Abychom neseděli pořád jen ve školních lavicích, tak jsme se vydali prozkoumat Tajemství školní zahrady. Byli jsme velice šikovní! Nejen, že jsme vykopali všechen plevel, ale také jsme si zaseli mrkev, kedlubny a ředkvičky. Závěrem celého projektu jsme ve skupinách napsali vyprávění na téma „Příběhy kořenů“. Vyvrcholením celého měsíce byl pro nás jednoznačně třídní výlet do hlavního města České republiky – Prahy. Počasí se umoudřilo a po celou dobu výletu nám vyšlo na jedničku. 30. května jsme v Ostravě nasedli na vlak. Na hlavním nádraží v Praze jsme „sedli“ na metro a projeli se do Národního muzea. Podařilo se nám vidět rekonstruovanou historickou budovu Národního muzea v celé své kráse. Sešli jsme Václavské náměstí a jeli do nákupního centra Nový Smíchov, kde nás čekalo objednané 4x3D kino. Film Aladin a k němu přidané efekty (stříkající voda, lehký vánek a houpající se křesla) nás jedním slovem nadchly. Ten den jsme stihli obhlídnout také Staroměstské náměstí – orloj a otáčející se gigantickou hlavu Franze Kafky. Večer jsme přespali v pěkném ubytovaní na Žižkově a ráno se vydali tramvají na Petřín. Rozhlednu i zrcadlové bludiště jsme si užili. Z rozhledny jsme šli pěšky do restaurace na výborný řízek, a pak nás již čekala 5ti kilometrová túra směr Kampa, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní divadlo, Tančící dům a konečně Hlavní nádraží. Přesně v 8 hodin večer jsme se opět vítali s rodiči a vyprávěli jim o dvou dnech plných zážitků.