Co se událo 2019/2020

Červen

Máme tady poslední měsíc školního roku 2019/2020. Počasí nám někdy přálo, a tak jsme si mohli vyzkoušet i učení v přírodě. Hráli jsme míčové hry a chodili jsme na procházky a poznávali krásy naší obce Staříč. Poslední den byl pro nás vyvrcholením celého školního roku, na který jsme se všichni tak těšili. Virus nevirus – konečně jsme se všichni setkali a dostali naše první velké vysvědčení. Kromě vysvědčení jsme si připili i šampaňským na zdárné ukončení roku. Každé dítko dostalo kromě vysvědčení také dopis od paní učitelky, ve kterém se dozvědělo hodnocení, jak se mu dařilo v hlavních předmětech a také vysvědčení pro rodiče, které vyplnily samotné děti. Věřím, že prázdniny si všichni užijeme plnými doušky, načerpáme energii a setkáme se všichni ve zdraví v září!!!

Je 25. května a někteří z nás konečně přicházejí do školy. To, že jsme se po tak dlouhé době viděli nám udělalo velkou radost. I když jsme měli těžké podmínky k učení, tak jsme toho zvládli velmi hodně. Kdo nebyl ve škole, ten se spojil s paní učitelkou později přes webkameru. Všechno nám šlapalo jak po másle a pomalu jsme se začínali těšit na konec školního roku.

I přesto, že jsme v dubnu nadále doma s rodiči nebo prarodiči, se z nás stávají skuteční čtenáři a počtáři. Mnohým z nám nedělá problém přečíst delší text (někdy i knížku) a vypočítat sebetěžší příklad. 😊

Je tady březen a přichází jaro. Bohužel kromě jara přišel také korona virus a s ním uzavření škol. Proto jsme se od 11. března 2020 vídali s žáky pouze online přes webkameru. Se vzniklou situaci jsme se vypořádali velice dobře a učení nám šlo i přes online svět.

Je únor a my už jedeme zase na plné obrátky. V matematice již počítáme do 15. Jsme velice šikovní a přemýšlíme nad různými logickými hádankami. V češtině už za chvíli budeme mít v „merku“ veškerá písmena. Čteme krátké texty a píšeme tiskacím i psacím. V prvouce objevujeme lidské tělo. Ne jen na nás, našich spolužácích a papíru (učebnicích), ale také nám k tomu pomáhají úžasné interaktivní výukové programy, které nás velice baví. Od středy 19. 4. se z nás stali plavci, a i když nás bylo doposud dost nemocných, tak všichni zdraví, s tuhým kořínkem, si plavání užili a těší se na všech dalších 7 lekcí. Poslední týden v únoru byl jen třešnička na dortu v podobě jarních prázdnin.

Je tu leden a my už zase pilně pracujeme. Zúčastnili jsme se naší první recitační soutěže, jeden z nás dokonce pojede i na okrskové kolo do Brušperku. Dostali jsme naše první vysvědčení, ze kterého jsme byli nadšení, protože jsme všichni dostali samé jedničky.

Pro mnohé nejoblíbenější měsíc v roce jsme si vskutku užili. Nejprve jsme u nás ve třídě uvítali čerta a Mikuláše. Zazpívali jsme mu písničku, a protože jsme byli všichni velice hodní, dostali jsme za odměnu male dárečky. 11. prosince jsme se vydali do Rožnova pod Radhoštěm na akci zvanou Vánoce na dědině, která se všem velice líbila. 16. prosince nás navštívil výborný muzikant se svou adventní hudbou - pan Radim Zenkl. No a zbylé čtyři dny jsme již ladili do Vánoc.

Skončil nám listopad, a když se ohlédneme za vším, co jsme během něj zažili, tak toho není vskutku málo. Už nám nedělá problém číst slabiky a některá slova. Na konci listopadu jsme si slavnostně rozdali Slabikáře a začali jsme psát perem. Jsou z nás rychlí počtáři a počítání do deseti nám už nedělá vůbec žádný problém. Zdokonalujeme se ale také ve zpěvu, různých sportovních hrách, uměleckém cítění a dokonce jsme si zkusili i dětskou jógu, která nás velice bavila. S paní učitelkou pravidelně čteme příběhy Robinsona Crusoea. V tomto měsíci jsme se neochudili ani o kulturní zážitky a 21. jsme navštívili s celou školou Divadlo loutek v Ostravě. Představení Ronja, dcera loupežníka se nám velice líbilo.

Kdo by to byl tušil, že celý říjen bude tak nádherné babí léto. My, prvňáčci, rozhodně ne. Náležitě jsme tohoto krásného počasí využili! Navštívili jsme rozhlednu Okrouhlou. Využili jsme podzimní větřík k pouštění draků. A že to byla senzační podívaná! Někteří dlouho brázdili jasnou oblohu, jiní bohužel nápor větru nepřežili. Nicméně i tak jsme si to všichni užili. Stali se z nás malí zahradníci, když jsme se snažili vyplet veškerý plevel na naší školní zahrádce. Vyzdobili jsme si různými malůvkami chodníček před školní zahradou. V polovině měsíce nás navštívilo mobilní planetárium, kde se mohly děti dozvědět mnoho informací o planetách naší sluneční soustavy. Na konci měsíce jsme si připomněli anglosaský lidový svátek Halloween. Děti přišly v kostýmech a donesly originální strašidelné svačinky. Poslední den v měsíci nás stihla navštívit také dentální hygienistka, která nám ukázala, jak se správně čistí zoubky, a co všechno dělat pro to, abychom se vyhnuli kazům. Děti si za aktivitu a pozornost odnesly z přednášky diplomy, nálepky a tašky s dárečky.

Jsou z nás konečně školáci! V září jsme objevovali nejen celou školu, ale také nové povinnosti, spolužáky a spoustu jiných zajímavostí. Stihli jsme toho skutečně hodně. Kromě povídání si jsme se toho i mnohé naučili. V matematice jsme už velcí počtáři a nedělá nám problém počítat do deseti. V českém jazyce už umíme přečíst a napsat písmenka M, A, Á a L. Kromě učení také rádi zpíváme, cvičíme a věnujeme se jiným aktivitám, jako je třeba kuchtění. V tomto měsíci se z nás stali Mexičané a připravovali jsme celé škole typický mexický pokrm guacamole, kterému však předcházela prezentace super zdravé potraviny avokáda. Získali jsme tak zajímavé informace o tomto ovoci. Celé září nás provází krásné počasí, které jsme využili k procházkám po Staříči a mohli tak objevovat krásy naší vesnice.