3. Třída

ZÁŘÍ

Vyběhaní, vykoupaní

vracíme se z luk a strání.

U vody nám dobře bylo,

sluníčko nás opálilo.

Sbírali jsme hříbky v lese,

teď do školy těšíme se.

Dne 3. září 2018 nám začal nový školní rok 2018/2019. První zářijové dny jsme si povídali o prázdninách. Děti si navzájem sdílely své vzpomínky z prázdnin a ve výtvarné výchově zpracovaly svůj největší zážitek.

Postupně jsme začali opakovat učivo z nižších ročníků.

Škola zakoupila nové odpadkové koše na třídění odpadů, a proto se žáci v rámci výuky seznámili s tím,  jak správně recyklovat. Žáci měli za úkol třídit běžně používané věci do košů, zhlédli naučné video a diskutovali nad tématem ,,Proč třídíme odpad?"

Celé září hýřilo vysokými teplotami, a proto jsme často chodili z tělesné výchovy a prvouky ven. Na předposlední zářijový den jsme měli naplánovanou drakiádu. Dopoledne jsme strávili na Kamenné, kde žáci pouštěli draky. Počasí jsme měli jako na objednávku – foukal vítr a bylo zataženo. Děti byly velmi spokojené, protože jim draci vzlétali vysoko nad zemi a sluníčko jim nesvítilo do očí.

Říjen barevný je sen,

podívej se do oken.

Žlutá, červená a hnědá,

malíř říjen plátno hledá.

S každým lístkem dal si práci

a znovu se k němu vrací.

Měsíc říjen se nesl v duchu opakování a neustálého procvičování. Někteří žáci již pochopili, že bez domácí přípravy to ve 3. třídě samo nepůjde. Jiní se ještě stále snaží odolávat.

V matematice jsme trénovali násobilku, sčítání a odčítání do 100 a seznámili jsme se s matematickým prostředím, kterým v dávných dobách písemně násobili Indové.

V českém jazyce jsme se věnovali pravopisu párových souhlásek a hlavně stavbě slova. Hledali jsme kořen slov a vymýšleli slova příbuzná. To se nám bude hodit, až v listopadu najedeme na vyjmenovaná slova. Také musíme pořád pilovat čtení, zapomínáme klesat hlasem na konci vět oznamovacích.

V prvouce jsme probírali téma město a vesnice. Děti se dozvídaly informace o naši obci.

Ke konci měsíce jsme se věnovali oslavám výročí republiky a hlavně symbolům České republiky. Společně jsme si zazpívaly státní hymnu.

V pátek 26. 10. byla v rámci preventivního programu beseda s policistou. Dozvěděli jsme se, jak to chodí na policejní služebně, co všechno mají policisté na práci, jaké k tomu mají vybavení. Také jsme si říkali o bezpečném chování na silnici, o tom, jak reagovat při komunikaci s neznámými lidmi, jak si ohlídat své věci a nedat příležitost zlodějům apod.

Listopade, listopade,

už ti mlha světlo krade,

poslední list plachtí k zemi.

Mráz přijíždí se saněmi,

já však chodím raději

k škole vonnou alejí.

Kolikrát se vyspím ještě,

nežli slétnou teplé deště,

zabubnují pro potěchu

paličkami kapek v mechu,

nežli vzbudím fialku

na proutěnou píšťalku?

Měsíc listopad jsme měli docela kulturně naladěný. Nejprve děti vyráběly podzimní svícny, které jsme společně odnesli na místní hřbitov.

Ve čtvrtek 8. listopadu se konal lampiónový průvod do altánku, kde děti přednesly básničku. Po návratu se ve škole konalo vyhodnocení výtvarné soutěž O nejoriginálnějšího svatého Martina.

V pátek 9. listopadu jsme navštívili obecní knihovnu. Paní Pešková si pro nás připravila moc pěkný program. Děti si také mohly prohlédnout knížky.

V pondělí 19. listopadu jsme shlédli divadelní představení s názvem Královna Koloběžka, která k nám do tělocvičny přijely zahrát děti z Košatky.

V úterý 27.11.2018 proběhlo školní kolo v mluveném projevu.

Ve čtvrtek 29.11.2018 celá škola navštívila Svět techniky v Ostravě.

Poslední listopadový den jsme vyráběly věnce na vánoční jarmark.

Prosí, prosí prosinec

sněhuláka o hrnec.

A krmítko o zobání

ptáčci mu vše vyzobali.

Děti mají nejraději,

když před čerty utíkají.

A těší se na Vánoce

a pak nashle - v novém roce!

V prosinci jsme stihli nejen přípravy na Vánoce a těšení se na dárky, ale také spoustu akcí. Vše odstartovalo zpíváním na rozsvěcování stromečku, které proběhlo v sobotu 1. prosince. Děti poctivě trénovaly a koledy se snad všem líbily.

Ve čtvrtek 6. prosince se školou procházel Mikuláš s čertem. Mikuláš zavítal i do naši třídy, aby dětem nadělil dárečky. Čert se ovšem musel držet na uzdě, měl co dělat, aby některé zlobivé děti neodnesl do pekla.

Dne 12.12. proběhl preventivní výukový program s názvem Nebezpečí šikany. Lektor z Poradny pro primární prevenci v Ostravě nám hravou formou vysvětlovat, co šikana není a co už šikanou je, kladl různé otázky a sděloval příklady z praxe.

Prosinec byl ve znamení adventu – společně jsme si přiblížili symboliku Vánoc.

Předposlední den jsme navštívili mateřskou školu. Děti si pro děti připravily písničky a krátkou básničku.

Poslední školní den v roce 2018 se už nesl ve vánočním duchu. Žákyně nám zahrála na flétnu, zazpívali jsme si koledy a rozdali dárečky.