Základní škola

Akce

ČERVEN

V červnu jsme měli spoustu práce s nacvičováním na školní akademii, která se konala v sobotu 15. 6. v kulturním domě a byla vrcholem letošního školního roku. Připravovali jsme se na ni téměř dva měsíce.

Protože jsme probrali všechna písmenka a umíme číst, byli jsme hned po akademii (17. 6.) pasováni na čtenáře ve staříčské knihovně. (viz. fotogalerie)

V rámci spolupráce s MŠ jsme si 25. 6. šli  naposledy pohrát do školky s budoucími prvňáčky. (viz. fotogalerie)

A v pátek 28. 6. vysvědčení a máme prázdniny!!!

KVĚTEN

Hned počátkem května ( 6. 5.) jsme šli fandit na sportoviště pod Okrouhlou. Konal se tam McDonald`s Cup- soutěž v kopané. Nejvíce jsme fandili Oliverovi, který s ostatními hráči reprezentoval naši školu. McDonald`s Cup je celorepublikový fotbalový turnaj pro žáky základních škol. Letos se konal 22. ročník. (viz. fotogalerie třídy)

V úterý 7. 5. jsme měli třídní projekt ke Dni matek, kterým jsme nakonec vyrobili malý dárek.

Dne 21. 5. jsme společně s druháky jeli na školní výlet- na Štramberk. Viděli jsme jeskyni Šipku, středověké chaloupky, hrad Trúbu, kostel a v něm jedny z největších varhan v Evropě, podívali jsme se do botanické zahrady. Nejvíce nás asi zaujala návštěva minizoo Aqua Terra. Byly zde k vidění stovky tropických ryb v nádržích o objemu několika tisíc litrů a různé druhy hadů a ještěrů, o kterých pan majitel poutavě vyprávěl. (viz. fotogalerie třídy)

V pondělí 27. 5. jsme se v rámci Týdne školních zahrad učili na naší školní zahradě. Pozorovali jsme, poznávali a třídili rostliny, jejichž stíny jsme následně obkreslovali. (viz. fotogalerie třídy)

V úterý 28. 5. jsme ve školní tělocvičně shlédli hudební pořad pana Radima Zenkla s názvem Hudba šesti kontinentů. Ten vyzval své posluchače k virtuální cestě kolem světa se zastávkami na všech světadílech. Součástí byla ukázka tradičních místních nástrojů a lidové hudby. Žáci byli vyzváni k hudební spolupráci formou tleskání a zpěvu, procvičili  také zeměpis a dějepis.

DUBEN

V dubnu byla naším největším zážitkem škola v přírodě. Od 1. 4. do 5. 4. jsme byli ubytováni v horském hotelu Čarták, který se nachází na hřebeni mezi vrcholy Bumbálkou a Vsackým Cábem, v malebném prostředí valašské části Beskyd. O naši zábavu a částečnou výuku se starali instruktoři, o břicha skvělé paní kuchařky a kuchaři, o večerní program a věcí okolo oblékání, organizace, večerky a noční služby paní učitelky, o zdraví pečovala paní zdravotnice. Na to, že jsme teprve v 1. třídě, jsme byli moc šikovní, poslouchali jsme a usínání bez maminek jsme krásně zvládli. :-) (viz. fotogalerie 1. a 2. třídy)

Dne 10. 4. jsme měli poslední lekci plavání a dostali jsme mokré vysvědčení. (viz. fotogalerie)

V pondělí 15. 4. nás navštívil pan Holba  a vyprávěl nám o tom, jaké překážky musí překonávat člověk, který nevidí a má vadu sluchu. Dozvěděli jsme se, co všechno musí umět vodící pes Ami a jaké skládá zkoušky. (viz. fotogalerie)

Dne 16. 4. jsme měli třídní projekt, který se týkal Velikonoc. O těch jsme si četli, povídali jsme si o dnech v pašijovém týdnu, o tom, co se podle pověstí děje v okolí Staříče. Došlo i na velikonoční zvyky a výtvarný výrobek.

Ve středu 17. 4. byl Den Země. Počasí bylo nádherné, tak jsme zamířili na Okrouhlou. Cestou jsme poznávali jarní květiny, pozorovali jarní proměny v přírodě a jmenovali kopce v okolí. Nakonec jsme si prošli nově postavený singletrail. (viz. fotogalerie)

Ke konci měsíce jsme měli znovu ve třídě kostkoviště a stavěli jsme krásné věže. (viz. fotogalerie)

BŘEZEN

Jaro jsme přivítali 12. 3. Jarní dílnou, ve které jsme s paní floristkou z květinářství Floriana v Brušperku vyráběli věnečky na dveře. Akce proběhla v rámci projektu Moderní škola. Přihlásily se i některé maminky s dětmi z naší třídy. (viz. fotogalerie)

Velké stavební nadšení v nás vzbudilo mobilní kostkoviště, které můžeme za dobré chování o přestávkách využívat každý čtvrtý týden. (viz. fotogalerie)

Stále jezdíme do Brušperka a zdokonalujeme se v plavání. (viz. fotogalerie).

Dne 19. 3. jsme se zúčastnili projektového dne Zdraví dětem. Jednalo se o jeden z programů primární prevence, který byl zaměřen na poruchy příjmu potravy u dětí mateřských, základních a středních škol. Zopakovali jsme si základy zdravé výživy, stravovací režim a taky například to, jak si vyrobit zdravou variantu Nutelly.

Ve středu 20. 3. nás navštívily paní policistky z městské policie ve Frýdku-Místku s programem Chodec. Jak název napovídá, mluvilo se o bezpečném chování na silnici a naučili jsme se básničku s čísly tísňového volání.

Ve čtvrtek 28. 3. k nám do třídy přišli předškoláčci z naší školky. Ještě před zápisem se podívali na to, jak to ve škole vypadá a chodí. Předvedli jsme se jim v nejlepším světle. Ukázali jsme, co jsme se všechno naučili, jak čteme, píšeme, počítáme, malujeme a zpíváme. Také předškoláci byli šikovní a všechny úkoly zvládli na jedničku s hvězdičkou. (viz. fotogalerie)

ÚNOR

Měsíc únor nebyl tak bohatý na školní akce jako na prázdniny, během kterých jsme si odpočali a nabrali dech do dalšího učení. Nicméně pár nových událostí přinesl.

Ve středu 13. 2. jsme měli možnost si prohlédnout pohár pro vítězky Fed Cupu. Tato světová soutěž v ženském tenise se hraje od roku 1963. (viz. fotogalerie)

Od 13. 2. nám také začaly lekce plavání na bazéně v Brušperku, na které jsme se moooc těšili. (viz. fotogalerie)

Dne 15. 2. jsme v rámci třídního projektu Večerníček navštívili místní knihovnu. Paní knihovnice nám na besedě vyprávěla o známých pohádkách, hledali jsme pohádkové dvojice a poslouchali melodie. Nemohli jsme uvěřit tomu, že Večerníček letos slaví 54 let. (viz. fotogalerie)

LEDEN

Hned po třídních schůzkách, které se konaly 3. 1., se pět dětí z naší třídy (Sofie, Adam, Filip, Ondra a Jáchym) zúčastnilo lyžařského výcviku na Bílé. Lyžovali každé odpoledne po celý týden od 7. do 11. ledna s instruktory SUN SKI. 

Dne 14. 1. jsme měli třídní projekt s názvem Zima je tady. Počítali jsme čepice, říkali zimní pranostiky, povídali si o zimním období, zpívali písničky o zimě... Nakonec jsme si šli zabobovat na kopec za školou.

Ve středu 23. 1. se na naši práci v matematice přišla podívat paní ředitelka. 

Dne 25. 1. se konalo třídní kolo recitační soutěže. Do školního kola v kategorii 1. ročník postoupili Sofie, Nikol, Honza B., Šimon, Ondra, Oliver, Agáta a Jáchym. 

Ve středu 30. 1. byl fajn den. Za naše půlroční snažení jsme jeli do kina Vlast na pohádku Grinch. Vstupné nám zaplatili rodiče, autobus škola. U pohádky jsme se hodně nasmáli a popcorn nám chutnal. :-)

31. 1. proběhlo školní kolo recitační soutěže. Naše reprezentanty najdete ve fotogalerii třídy. Porotu nejvíce zaujali Agátka, Ondra a Oliver, kteří si odnesli diplom a věcnou cenu.

Konečně jsme dostali vysvědčení a máme pololetní prázdniny!

PROSINEC

V sobotu 1. 12. se konal vánoční jarmark, na kterém jsme se také podíleli. Vyráběli jsme lampičky a vánoční stromečky ze šišek.

Dne 6. 12. nás ve třídě navštívil svatý Mikuláš s čertem. Přesně věděl, kdo co dělá nebo nedělá. Jak to? Zazpívali jsme mu písničku a dostali jsme mikulášský balíček s dobrotami. 

Následně ve třídě začala diskuze, která se dále rozvinula až v hádku. Polovina třídy tvrdila, že Mikuláš i Ježíšek všechno vidí, píšou si to a pak nadělují podle zásluh. Druhá půlka třídy říkala, že prohřešky eviduje jen Mikuláš a Ježíšek naděluje vždycky všem. Nakonec si každý myslel to své.

Dne 12. 12. jsme měli preventivní výukový program s názvem Nebezpečí šikany. Lektor z Poradny pro primární prevenci v Ostravě nám formou skupinové a kooperativní výuky vysvětloval, co šikana není a co už šikanou je. Že není jen fyzická, ale i psychická. Poradil nám, co v případě šikany dělat, jak proti ní bránit sebe nebo třeba i spolužáka. (viz. fotogalerie třídy)

Ve čtvrtek 20. 12. jsme v rámci spolupráce s místní MŠ a zároveň v rámci třídního projektu Vánoce s kamarády navštívili mateřskou školu. Tam jsme u nastrojeného stromečku společně s dětmi z vyšších tříd zazpívali písničky a přednesli básničky s vánoční a zimní tematikou. Poté nám předškolní děti předvedly divadelní představení - Vánoční příběh se zvířátky. Moc nás zaujal a líbil se nám. Také jsme dostali pěkné přáníčko. Dále jsme si hráli s hračkami a jedli cukroví. Vzpomínali jsme na dobu, kdy jsme ještě chodili do školky. (viz. fotogalerie třídy)

V pátek 21. 12. už prázdniny klepaly na dveře. Ve třídě jsme si vyprávěli o adventu, vánočních svátcích a zvycích. Zpívali jsme koledy a jedli cukroví. Ve vánoční tombole si každý vylosoval malé překvapení. Do třídy jsme taky dostali velké lego a hned jsme si s ním začali hrát. Poslední  vyučovací hodinu každá třída předvedla krátké vystoupení, zpívali jsme koledy a šlo se domů čekat na Ježíška. (viz. fotogalerie třídy)

PŘEJEME VŠE DOBRÉ V ROCE 2019.

LISTOPAD

V měsíci listopadu jsme toho stihli opravdu hodně. 

Ve čtvrtek 8. 11. jsme přivítali svatého Martina. Konal se lampiónový průvod do altánku, kde jsme rodičům zazpívali písničku o sv. Martinovi a poslechli si vystoupení ostatních. Po návratu do školy proběhlo vyhodnocení výtvarné soutěže O nejoriginálnějšího svatého Martina, které jsme se hromadně zúčastnili a obsadili první příčky! Za účast v soutěži byli všichni oceněni.  Moc nám chutnal punč a cukroví, které napekly děti z vyšších tříd. (viz. foto v záložce Proběhlé akce, výtvarná díla viz. fotogalerie)

19. 11. jsme shlédli divadelní představení s názvem Královna Koloběžka, které k nám do tělocvičny přijely zahrát děti z divadélka Košatka.  Měly to hezky připravené a pohádka nás hodně zaujala. (viz. fotogalerie)

Zjistili jsme, jak to probíhá, když paní učitelka není ve škole a máme suplování nebo jsme rozděleni do jiných tříd.

V rámci výtvarné a pracovní výchovy jsme vyrobili lampičky a vánoční stromečky z šišek, které budeme prodávat na vánočním jarmarku.

Dne 20. 11. proběhlo třídní kolo soutěže v mluveném projevu. Dobrovolníci si připravili povídky na téma Popletený Mikuláš (Ondra), Zážitky se zvířátky (Vendula, Sofie a Vojta) a Příběh ztracené hračky (Justýna). Za odvahu vystoupit před ostatními a ochotu si připravit něco navíc získali pochvalu.

Školního kola v mluveném projevu, které se konalo 27. 11., se zúčastnili Sofie, Vendula a Ondra a za umístění v soutěži získali hezké ceny. (foto viz. záložka Proběhlé akce)

V pondělí 26. 11. jsme měli projekt s názvem Klíček ke Slabikáři. Za prokázání znalostí z Živé abecedy jsme získali klíčky, kterými jsme odemkli Slabikář. Také jsme dostali pero a II. díl písanky. 

Dne 29. 11. jsme jeli autobusem do Ostravy, oblasti Dolní Vítkovice, kde jsme měli výukový program s názvem Dopravní prostředky, který se nám hodil do prvouky. Paní lektorka nás seznámila s historií některých dopravních prostředků, už víme, co je to žabotlam a montgolfiéra.:-) Nejvíce se nám líbilo řádění v expozici, kde jsme si mohli osahat řízení auta, motorky, autobusu, vybavení ponorky apod. (viz. fotogalerie)

Ve Slabikáři jsme si přečetli první krátký článek. Ó, my se máme! :-)

ŘÍJEN

Naučili jsme se číst dalších pět hlásek, pomalu slabikujeme. Do písanky píšeme první tvary psacích písmen.

Týden před podzimními prázdninami byl plný nových událostí.

23. 10. jsme byli v obecní knihovně na besedě. Téma besedy byla lidová pohádka. Dozvěděli jsme se, co všechno dělá pohádku pohádkou. Dobro vždy zvítězí nad zlem, objevují se v ní nadpřirozené bytosti, kouzla, magická čísla... Ve skupinkách jsme si podle osnovy sestavili klasickou českou pohádku a vyprávěli ji ostatním spolužákům. (viz. fotogalerie)

Škola zakoupila nové koše na separovaný odpad, a proto jsme si udělali třídní projekt s názvem Třídění odpadu. Projekt byl inspirovaný školním programem z OZO Ostrava - Ozíci a Skládkoobr. Pracovali jsme ve skupinkách, poslouchali písničky o skřítcích Ozících a pomáhali jim třídit odpad, malovali jsme Skládkoobra. Teď už bychom měli vědět, co patří do koše na plast, na papír, na sklo a do směsného odpadu. (viz. fotogalerie)

V pátek 26. 10. byla v rámci preventivního programu beseda s policistou. Dozvěděli jsme se, jak to chodí na policejní služebně, co všechno mají policisté na práci, jaké k tomu mají vybavení. Také jsme si říkali o bezpečném chování na silnici, o tom, jak reagovat při komunikaci s neznámými lidmi, jak si ohlídat své věci a nedat příležitost zlodějům apod. (viz. fotogalerie)

Poslední vyučovací hodinu před podzimními prázdninami jsme si připomněli 100. výročí naší republiky a poslechli si českou hymnu.

ZÁŘÍ

První školní den proběhlo slavnostní vítání prvňáčků. Úspěšný vstup do školních let jim popřáli představitelé obce, paní ředitelka a třídní učitelka. Děti dostaly dárečky od obce i od školy a se šerpou se po první vyučovací hodině vracely s rodiči domů.

V dalších dnech se žáčci seznamovali s prostorami školy, s organizací vyučovacích hodin a přestávek, poznávali se navzájem. Naučili jsme se první písmeno - M.

Na konci měsíce jsme žili Drakiádou. Děti si vyrobily draka a vyplnily "dračí" pracovní list. Všem se jim moc povedl. Pár dní poté si šly zalítat na místní kopec s drakem, kterého si přinesly z domu.