Co se událo 2022/2023

V květnu jsme s dětmi nacvičovali krátké vystoupení ke Dni maminek. Zopakovali jsme si básničky a písničky, které se děti od září naučily. Seznámili jsme se také s novými básničkami a tanečkem. Nesměl chybět dáreček s přáníčkem pro maminky, které děti samy vyrobily. Po vystoupení si děti pro maminky připravily wellness (masáž zad, chodidel, rukou, antistresový koutek a kavárnu)

Další týden jsme se věnovali rodině, povídali jsme si o rodinných vazbách, jednotlivých členech rodiny atd.

Tento měsíc za námi do školky přijelo divadlo Koloběžka – Na tom našem dvoře všechno to krákoře. A také děti z divadelního kroužku z Košatky s pohádkou – O Zlatovlásce. Dětem se divadla moc líbila.

Každé středy s dětmi navštěvujeme tělocvičnu, dále také chodíme na procházky, na školní zahradu a pracujeme ve skupinkách – děti se tak snaží mezi sebou domlouvat na společném řešení.

Na začátku měsíce jsme se stále připravovali na Velikonoce. Opakovali jsme si tradice a dotvářeli velikonoční přání a vyfouklá vajíčka. Společně jsme si také vyzkoušeli pokus s vejcem, které jsme dali do octu a pozorovali několik dní. Po vytáhnutí jsme zjistili, že se rozložila skořápka a vejce po hmatu připomínalo hopík.

Zblízka jsme se také podívali na život v trávě - kde jsme se naučili názvy různých druhů hmyzu a hledali je venku na zahradě.

V dalších týdnech nás čekalo téma Zvířátka a jejich mláďata. Řekli jsme si názvy zvířecích rodin (samec, samice, mládě). Naučili se písničku "Když jsem já sloužil" - vyzkoušeli si zpěv s klavírem a hru na orfové nástroje. Ve školce nás navštívilo morče, které jsme měli možnost nakrmit a pohladit si. Vyrobili jsme si pejska s látky a také prasátko s kuřátkem.

Připoměli jsme si Den země, kde jsme si řekli co je pro naši Zemi správné a co naopak ne. Další týden jsme si připoměli tradici Pálení čarodějnic - děti si měly možnost sáhnout do slizu, kde si vylovili malého pejska, kterého si mohli vzít domů.

V tělocvičně jsme si zdokonalili manipulační činnosti, vyzkoušeli překážkovou dráhu, šplh na tyč a také skákací míče.

Únor utekl jako voda a před námi je březen. Tento měsíc jsme si povídali o povoláních. Čím bych chtěl být, až budu velký? Co dělá moje maminka/tatínek? Děti si vyzkoušely oblek od hasiče a následně spojovaly k sobě hadice.

Jaro jsme přivítali písni „Na jaře“, naučili jsme se novou básničku „Ranní rozcvička“. Jaro jsme také odemkli klíčem. Děti pracovaly ve dvou skupinách. Nejprve hledaly a přiřazovaly klíče podle vzoru, pak si ozdobily velký papírový klíč podle vlastní fantazie. Každý týden zařazujeme práce ve skupinách, děti se tak učí spolupracovat s ostatními dětmi.

Na konci měsíce jsme se chystali na Velikonoce. Vyráběli jsme velikonoční přáníčka, vyseli osení a malovali vyfouknutá vajíčka, pomocí pěny na holení a tuší.

Na začátku února nás čekaly jarní prázdniny. S dětmi, které přišly do školky jsme "odcestovali" do Grónska, kde jsme se seznámili s kulturou, obyvatelstvem (Eskymáci) a zvířaty. Na Eskymáky jsme si také zahráli - chytali jsme ryby, postavili si vlastní iglů a hledali grónská zvířata. Děti to velmi bavilo a tak byly zklamané, když jsme se museli vrátit zase zpátky do školky.

Po prázdninách jsme se přenesli do světa pohádek, kde nás přivítal Večerníček se svými klasickými českými pohádkami. Několik pohádek jsme si přečetli a pracovali s nimi v podobě různých úkolů. Zdramatizovali jsme si také pohádku Boudo, budko, kde si děti užili roli různých zvířátek a také vypravěče.

V pohádkovém týdnu nás navštívil kouzelník A. Krejčí s představením Pohádkové království - z kouzelníka byly děti opravdu nadšené (a nejen děti). Také jsme navštívili zdejší knihovnu, kde jsme si poslechli Medvědí pohádky, splnily zadané úkoly a vydali se po medvědích stopách.

S dětmi jsme se po Novém roce přivítali a povyprávěli jsme si, co pěkného jsme dostali od Ježíška. Následně jsme navázali na téma Tři králové, povídali jsme si o tradicích a navštívili místní kostel, kde děti mohly vidět krásný betlém.

Následoval týden plných zimních sportů. Děti čekalo překvapení, paní učitelka si oblékla výstroj od hokejisty. Seznámily se tak s potřebným náčiním a nakonec si mohly děti výstroj vyzkoušet.

Měsíc leden jsme zakončili tématem Karneval, s dětmi jsme si vyzdobili třídu, naučili novou básničku a písničku „Karneval“. Celý týden jsme zakončili společným karnevalem v tělocvičně. Děti přišly převlečené v maskách, společně jsme tancovali, plnily úkoly a na závěr každý ve třídě dostal diplom na památku.