Září 2021

Rozběhl se nový školní rok a také my v naší družince máme za sebou první měsíc. Září jsme věnovali hlavně seznamování se. Čekalo nás spousty seznamovacích a společenských her. Zavzpomínali jsme na prázdninové dobrodružství, zopakovali si pravidla chování v ŠD i mimo ni, zpívali a tančili oslavencům, připomněli si svátek sv. Václava a spousty dalšího. Jelikož nám počasí v průběhu září přálo, strávili jsme mnoho času na školní zahradě a vycházkami do okolí. Při vycházkách jsme sbírali přírodniny na tvoření a pozorovali podzimní přírodu. Deštivé dny jsme si zpestřili v tělocvičně. Zahájili jsme ,,knižní výzvu´´, pro kterou si děti do začátku vybrali knihu Lichožrouti. Nechyběly také kreativní chvilky. Kdo chtěl vyrobil si děsivého bramborového Lichožrouta, bambulku k ozdobení aktovky či postavičku sv. Václava na koni k připomenutí jeho svátku. Zúčastnili jsme se exkurze do Záchranné stanice v Bartošovicích, která nás obohatila novými informacemi. Nahlédli jsme do života zachráněných zvířat a neposedné veverky nás uchvátily svým dováděním. Společně se těšíme co nového nám přinese další měsíc. smiley

Říjen 2021

Říjen se nesl ve znamení podzimu. Díky příznivého počasí jsme mohli trávit spoustu času venku. Společně jsme navštívili les, nabírali energii ze stromů a slunečních paprsků. V říjnu jsme se věnovali aktuálnímu tématu výročí vzniku Československa. Povídali jsme si o podzimních aktivitách, využití pochmurných dnů k relaxaci a odpočinku.

Listopad 2021

Listopadové dny byly chladnější a my jsme měli prostor pro více kreativních aktivit. A že jich nebylo málo. Seznámili jsme se s legendou o sv. Martinovi a vyrobili si jeho koně. Povídali jsme si o pranostikách a zvycích tohoto období.  Pilně jsme se připravovali na tradiční Svatomartinský lampiónový průvod výrobou lampiónků, které se nám velmi povedly. Také jsme se zapojili do výroby vánočních svícnů na jarmark. Nechyběly ani běhavé hry na zahradě či stavění chýší pro skřítky z přírodnin. A protože děti poctivě sbíraly barevné lístečky za výrobky, snahu a hezké chování, čekala nás,, družinková burza¨ ,ve které si mohli měnit lístečky za malé odměny.

Prosinec 2021

Prosinec byl v duchu vánočních přání, snů a vůně perníčků😊. Přinesl nám sněhové vločky a s tím spojené zimní radovánky. První nadílka nám umožnila oprášit boby a lopaty. Povídali jsme si o adventu, vánočních zvycích a tradicích. Čekaly nás pohádkové pátky s promítáním oblíbených pohádek. Také jsme si vyzkoušeli upéct a následně nazdobit perníčky, které si děti buď to odnesli domů nebo snědli ještě v družince😊. Luštili jsme zašifrovaný adventní kalendář se sladkou odměnou za vyluštění hádanky a společnými silami vyzdobili družinku. Nechyběl vánoční stromeček, štola ani rozkvetlá Barborka.  Závěr roku jsme oslavili posezením v kruhu, vánoční nadílkou a ochutnávkou cukroví.

Leden 2022

Začátek nového roku byl ve znamení vzpomínek na vánoční svátky. První lednový týden v družince omezil lyžařský výcvik, dětí bylo méně, ale i přesto jsme se nenudili:). S příchodem Tří králů nesmělo chybět tvoření a kdo byl šikovný vyrobil si Tři krále domů. Mrazivé dny jsme si užili na školní zahradě stavěním zimních soch. Tento měsíc jsme se věnovali zimním sportům a zimním aktivitám. Protože naše děti jsou velmi šikovné dokázali si poradit i s výstavbou sjezdovky a lyžařského vleku. Vše probíhalo pod dozorem hlavního stavitele Honzíka J. a jeho pravé ruky Markéty H. Nezapomněli jsme ani na hladové ptáčky- na stromy v okolí školy jim žáci zavěsili vlastnoručně vyrobené ptačí pochoutky a dozvěděli se kteří ptáci navštěvují naše krmítka.

Únor 2022

Únorový měsíc se nesl v duchu tance a pohybu. Děti hrály karetní a deskové hry, sportovaly v tělocvičně a snažily se získat další barevné vločky do své obálky. Šikovnější děti si domů odnesly vyrobenou baňku k zavěšení a ozdobení pokojíčku. Ke konci měsíce jsme si začali povídat o masopustu. Děti si vyzkoušely výrobu masky za pomocí techniky ,, kašírování´´. Nechyběly také vědomostní kvízy a křížovky. Žáci si v průběhu zimních měsíců postupně přinášeli své oblíbené knihy, které představovali svým spolužákům.

Březen 2022

Měsíc březen je prvním jarním měsícem a proto i naše tvoření směřovalo k jaru. Každý z nás se už jistě  těší až se oteplí, bude delší den a začne se zelenat příroda. S měsícem ,,březnem´´ přichází nejen první jarní den, rozkvetlé kytičky, ptačí cvrlikání, ale především zrození všeho nového...Díky krásnému počasí jsme s dětmi začali více chodit ven, kde jsme si užívali prvního sluníčka, venkovních her a mnoha dalších aktivit. Dozvěděli jsme se nové poznatky o životě masožravých  rostlin. Čas v družině jsme si krátili omalovánkami  s jarní tématikou, vyrobili jarní travňáky, pozorovali, jak rostou první petrklíče či sbírali podběl lékařský. Nechyběla také družinková burza, na kterou se děti vždy moc těší:). V neposlední řadě také děkujeme všem dětem, které se zúčastnily  výtvarné soutěže na téma" Mimozemšťané kolem nás a v nás" a moc gratulujeme děvčatům Marki Haladejové a Verči Jelínkové(1.oddělení) za krásné 1.místo wink.

Duben 2022

Jaro už konečně převzalo svou vládu, v přírodě se všechno probudilo, obléklo do jarního hávu, tráva už se zelená a jarní sluníčko nás láká na hřiště i do parků. Oprášili jsme pravidla skákání panáka, skákání přes gumu, kluci si užívali oblíbeného fotbálku. Čekaly nás nejen přípravy na Velikonoce a tvoření. Také nechyběla honba za velikonočním zajíčkem, kterou jsme s dětmi připravili pro mladší spolužáky:). Den Země jsme oslavili sběrem odpadu v okolí naší školy a povídali si o tom, co doma děláme s nepotřebnými věcmi, jak je lze ještě využít a kam s nimi, aby neskončily v popelnicích nebo na skládce. Vysvětlili jsme si, co je to bazar, charita a jak správně třídit odpad. Na konci měsíce si děti zkrátily čas výrobou čarodějnice.:)