Akce

Květen ve školní družině – I. oddělení

 

Přísloví na tento měsíc – Lež má krátké nohy

V měsíci květnu si opět každý přišel na své. Děti tvořily, sportovaly, prohlubovaly si vědomosti o dění v přírodě, zopakovaly si znalosti z dopravní výchovy, hrály hry na postřeh a paměť a ještě dětem zůstal prostor pro jejich fantazii a spontánní hry.

Naše ,,dobrovolné“ tvoření v měsíci květnu se dá shrnout takhle….čmárej, maluj, tvoř jako malý umělec. Námětů bylo hodně… Prioritou byl dáreček maminkám k svátku. Rozhodli jsme se, že potěšíme maminky stíracím losem. Bylo zajímavé pozorovat děti, co si myslí, že by maminkám udělalo radost (např. snídaně do postele laugh) Při vyrábění ,,symbolických mobilů“ z papírových tácků jsme se inspirovali sochařem A. Calderem. (u těchto mobilů bylo důležité zjistit správnou rovnováhu, jak zavěsit)

20. května mají včely svůj ,,DEN“. Kromě povídání a zhlédnutí krátkého videa o včelkách, děti tvořily mini úly z krabiček od sirek. Mimoto si mohly vyrobit kočky z papírových ruliček, krokodýla z papíru, veselého šneka, loďku z plata od vajec, housenku z plastových víček. No a z jara jsme se neradovali jenom my, ale především hmyz v přírodě, a proto jsme si namalovali i,,hmyzáky“.

Pár dětí pomáhalo při výrobě ,,družinkového“ herbáře. Rostliny děti samy v dubnu nasbíraly, následně vylisovaly, zalaminovaly, popsaly a herbář je na světě. laugh Zatím malý, ale budeme ho postupně dodělávat. Nesmím zapomenout, že velkou fantazii děti zapojily při výrobě malých dárečku pro zraněnou kamarádku Káju, kterou jsme také několikrát navštívili.

Co se nám nejvíc líbilo? Masáž nohou. Děti si vytvořily masážní studio a na vlastní kůži zkusily, jak může být příjemná masáž voňavých nohou.  laugh Velmi oblíbený byl i ping pong.

Pěkné počasí jsme využívali k pobytu na školní zahradě. Trávili jsme čas hraním oblíbených pohybových her (fotbálek, vybíjená, hra Na jelena, skákání přes lano) Nechyběly volné hry v písku a nechyběla ani sportovní příprava na letní mini olympiádu. Budeme soutěžit na čas v běhu, slalomu na koloběžce a poměříme si ,,délky“ ve skoku dalekém. laugh


Duben ve školní družině – I. oddělení

 

Přísloví na tento měsíc – Není na světě bylina, aby na něco nebyla.

Tento jarní měsíc začal v našem oddělení dost neobvykle…..a to sobotní akcí - Hodina Země. Užili jsme si netradiční večerní setkání s baterkou v ruce. laugh Potmě jsme prošli školu, nechyběly vědomostní otázky, rozluštění tajenky, hledání ztracených čepiček, hra na schovávanou a ,,večeře“. (děkujeme Matějovi Koptákovi, který na nás s maminkou myslel a přinesl hodně dobrot) Tato akce se odehrávala jen při ,,svíčce“ nebo baterce. Naše pozdní setkání navazovalo na povídání o změně klimatu. Chtěli jsme se připojit do šetrného způsobu života a uvědomit si, že i malá změna je důležitá.

Tipy na tvoření se nám v dubnu samy nabízely. Vyráběli jsme stírací losy pro prvňáčky, obří velikonoční vejce z toaletního papíru, zajíčky ze samotvrdnoucí hmoty. Den Země nás zase inspiroval k tvoření, které bylo tzv. ,,pošleme to dál“ Z plastových láhví jsme vystřihávali různé tvary a tvořili pěkné ,,mobily“ do oken. Povídali jsme si, co je to recyklace a upcyklace a jak dlouho trvá rozklad odpadků. Na Kamennou jsme vyšli sbírat odpadky a ochutnat ,,rozkvetlý“ rohlík. laugh Děti zapojily fantazii při kresbě veselých popelnic.

Také jsme si povídali o pašijovém týdnu a jeho tradicích. Vydali jsme se po stopách zajíčka. Stopovačku nám přichystaly děti z třetího oddělení. Ochutnali jsme tradiční ukrajinský ,,syrnik“. Poslední dubnový den patřil čarodějnicím. Děti si předem vyrobily klobouky, hůlky a čarodějnici z toaletní ruličky. Vymyslely, rozmixovaly a ochutnaly svůj vlastní elixír. Venku nechyběly úkoly – běh s koštětem, hod hadem, čarodějnické plivnutí.

Co se nám nejvíce líbilo? Hodina Země a výroba elixíru.

Na své si přišly i děti, které rády zapojují fantazii při svých hrách. Dokážete si představit, co vše se dá dělat s roztrhanými punčocháči, starým oblečením, s krabicemi, papírem atd. Děti ano. laugh

Mezi oblíbené venkovní aktivity patřil fotbal, skákání přes lano, štěstí – neštěstí (hra se švihadlem). Začali jsme budovat dráhu na kuličky.

 

Březen 2022 ve školní družině – I. oddělení

Přísloví na tento měsíc – Moudřejší ustoupí

Kdybych měla shrnout měsíc březen do pěti slov, byla by to slova – divočina, výtvarníci, průzkumníci, stavitelé a pozorovatelé.  laugh

V měsíci březnu totiž nechybělo trochu,, divočiny“ ani ve třídě  laugh . Přísloví na tento měsíc bylo velice dobře zvolené.  laugh

,,Divočinu“ jsme si užili i při vycházkách v přírodě. Proletěli jsme se jarní přírodou a poznávali jarní květiny a byliny. Víme, jak vypadá plícník tmavý, sněženka, prvosenka, podběl, sedmikráska, medvědí česnek. Nechyběla ani ochutnávka smoothie z medvědího česneku s ovocem. Sami jsme si ho natrhali a pak ve třídě rozmixovali. Vyřádili jsme se při stopovačce v chráněné oblasti, při spontánních hrách ve volné přírodě i na školní zahradě. Připojili jsme se k II. oddělení a pomohli se sběrem podbělu, který se bude posílat do výkupny léčivých bylin.

Výtvarníci se z nás stali, když jsme vyráběli obrázky do oken. Ty slouží jako ochrana ptáků proti nárazům do skel. Také jsme si vyzkoušeli malovat kurkumou, kakaem nebo kávou. Bavilo nás zapouštění barev z krepového papíru do vlhkého podkladu, omotávání klacíků vlnou a výroba ,,Trávníčka“ (kdo nevyráběl, pustí se do díla v dubnu) Děti ve skupinkách soutěžily o nejhezčí zahrádku, do které děti vysely semínka řeřichy. A ještě jsme stihli vyrobit jednu větrnou korouhvičku.

22. března jsme si připomněli Světový den vody. Povídali jsme si nejen o důležitosti vody, ale i o živé a neživé přírodě a naší planetě Zemi. Při té příležitosti jsme sledovali na malém pokusu vzlínavost vody a venku jsme pozorovali život pod vodou. Než jsme se vydali na naše oblíbené místo, vyrobili jsme si kukátko do vody. (…a ejhle žába)

26. března 2022 probíhala mezinárodní akce Hodina Země. Bohužel, z organizačních důvodů jsme se nemohli zapojit, proto proběhla naše akce až v měsíci dubnu. (více informací v dubnu  laugh )

Co nás nejvíc bavilo? Netradiční malování a hlavně pobyt na Kamenné.

Nezapomínáme ani na společné chvíle na koberci, volné povídání, čtení, hry s Legem atd.

Pár dětí z našeho oddělení se zúčastnilo výtvarné soutěže na téma,, Mimozemšťan kolem nás i v nás“. Myslím, že porota neměla lehký úkol  laugh. Všechny obrázky byly nádherné. Gratulujeme - I. místo Verunka Jelínková a Marki Haladejová (společná práce), 2. místo – Kája Haladejová a Tomík Čapla.

 

Únor 2022 ve školní družině – I. oddělení

Přísloví na tento měsíc – Hlad je nejlepší kuchař

Naše ohlédnutí za nejkratším měsícem v roce nám ukazuje, že jsme opět nezaháleli. Samotný únor nám přinesl několik témat, kterým jsme se mohli věnovat. Začínali jsme zapálením svíčky,, hromničky“ a vyprávěním o lidových obyčejích a pranostikách. Bez povšimnutí jsme nemohli nechat svátek svatého Valentýna, i když jsme si ho stylizovali tak trochu po svém. Tento svátek jsme využili k prohloubení kamarádství. Povídali jsme si o tradici vzniku tohoto svátku a vyrobili jsme drobný dáreček pro naše milované – čajový pytlíček s valentýnskou visačkou v batikovaném sáčku. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na malé valentýnské občerstvení. Cílem bylo připravit svým kamarádům zdravou svačinu ve tvaru srdíčka  laugh (láska prochází žaludkem) Dalším zpestřením byla netradiční olympiáda v tělocvičně. Přečetli jsme si ,,DESATERO SPORTOVCE“, připomněli jsme si pravidla fair play a hurá do soutěžení. Všichni sportovci si to náramně užili a byli náležitě odměněni. Všechny disciplíny jsme přizpůsobili našim schopnostem, takže nechybělo rychlobruslení, curling, hokej, biatlon ani skoky na lyžích.

Ve třídě jsme uplatnili heslo: ,,Kdo má zájem, může tvořit“ Děti si vyrobily barevné obrázky do oken – kresba fixem na celofán nebo kreslily sportovní disciplíny. Zkusily si tisk z polystyrénu -matrici si vyrobily dle vlastní fantazie. Nechyběla práce s papírem, kde byly děti velmi kreativní a ani nechyběla nabídka k výrobě masopustní masky z balícího papíru. Kluci si mohli vyrobit autíčko na balónkový pohon.

Co se nám nejvíc líbilo? Stavění ,,domečků“ na Kamenné…..

Na konci února nás mile překvapilo nádherné počasí. Kromě pozorování přírody, využívání terénu k různým pohybovým hrám, začaly děti stavět jednoduché přístřešky - ,,domečky“ (na Kamenné). Na stavbu potřebovaly jen větve, kůru, látku, nůžky, přírodní provázek, kameny) Stavby nejsou ještě dokončeny, děti je stále vylepšují.  laugh Kromě dokončení staveb a spontánních her, nás ještě čeká pozorování probouzení pupenů, poznávání dřevin a živočichů v okolí ,,domečků“.

Z nedostatku sněhové nadílky se neuskutečnilo oblíbené malování na sněhu, na které se děti moc těšily. Tak snad za rok!  laugh

 

Leden 2022 ve školní družině – I. oddělení

Přísloví na tento měsíc – S poctivostí nejdál dojdeš

Jak už víme, zima je obdobím vegetačního klidu….. To však pro naše oddělení neplatí. Hned po lyžařském výcviku jsme nasadili vysoké tempo. Naučili jsme se nové hry, povídali si na aktuální témata – (Tři králové, péče o zvířátka v zimě, zimní sporty atd.) Upevňovali jsme kamarádství a posilovali jsme sebevědomí. Také jsme ,,vsázeli“ jsme na správné odpovědi z kvízu o přírodě a tím si upevňovali vědomosti. Některé děti se bavily vyráběním papírových loutek, které pak použily k improvizovanému divadelnímu představení pro ostatní. Četli jsme knížku na pokračování  laugh Děti pracovaly s rozmanitým materiálem, samostatně i ve skupinkách a to zcela dobrovolně. Opět objevovaly kouzlo improvizace. K tvoření jim nechyběly osvědčené materiály jako jsou krabičky od čaje, ze kterých vyrobily kabiny lanovky, z obalů Kinder vajíček pak ,,Mimoně“ nebo zvířátka. Z toaletních ruliček vyrobily pohyblivé vosy. Dvě skupinky se pustily do ,,stavby“ papírové cesty. Tu zdokonalily domečky, obchody, značkami, zelení atd. Vyráběli jsme také lapač snů. Jednotlivé komponenty si musel každý vyrobit sám. (korálky ze samotvrdnoucí hmoty a pírko technikou- macramé.)

Sníh byl v lednu vzácností, a tak když nasněžilo, vyrazili jsme bobovat na nedaleký kopec. Děti si také stihly vyzkoušet, co dokážou postavit ze sněhu  laugh . Pomocí plastové nádoby tvarovaly sněhové cihličky – kvádry a stavěly iglú. Bohužel nám počasí nepřálo a iglú se nepodařilo dostavět. Samozřejmě jsme nezapomínali ani na pohybové aktivity v tělocvičně. Hráli jsme míčové hry, hry s padákem, trénovali jsme výskok do dřepu na švédskou bednu a hry na přání.

Co se nám nejvíc líbilo? Prostorové tvoření – výroba lanovek a cesty. Lanová dráha nám zdobí školní chodbu.  laugh

 

Prosinec ve školní družině – I. oddělení

Přísloví na tento měsíc – Není všechno zlato, co se třpytí

Prosinec ve školní družině se nesl v duchu blížících se vánočních svátků. Vánoční atmosféru jsme si vytvořili tak, že jsme poslouchali a zpívali vánoční koledy. Četli jsme si pohádky, vyráběli jsme výrobky s vánoční nebo zimní tematikou, vyzdobili školní chodbu sněhuláky a čerty. Hráli hry, soutěžili, podporovali jsme se ve spontánních činnostech. Povídali jsme si o Vánocích, zvycích a tradicích. (rozkrojili jablíčka, pouštěli lodičku v hrnci a házeli botou) Vyprávěli jsme si o původu svátku sv. Mikuláše. Děti si uvědomily, že svátek sv. Mikuláše vznikl jako tajné obdarovávání potřebných, a proto jsme vyšli obdarovat zvířecí ,,sousedy“, žijící za naší školou. Výslužka se skládala z mrkví, jablek a zrní. 

Tento den nechyběl čertí kvíz, hry a ,,pekelná“ svačinka u jednoho stolu. (V následujících dnech jsme vysledovali, že byla okousaná pouze jedna mrkev a ubylo trochu zrní. laugh) Děti se zaujetím poslouchali povídání o Klovcové bábě, Klempeře, Ambrožovi a svaté Lucii.

Užili jsme si i sněhovou nadílku. Venku jsme bobovali, řádili na sněhu nebo chodili na delší procházky a pozorovali vše, co se pozorovat v přírodě dá.

Náš adventní čas vyvrcholil rozdáním dárků pro naše oddělení a ochutnávkou cukroví, které si děti přinesly z domu (tímto děkuji rodičům). Pod stromečkem děti našly stavebnice Lega, švihadla a drobné stolní hry. Opět nechybělo společné vánoční stolování, mlsání a plnění rozmanitých úkolů.

Co se nám nejvíc líbilo? Nejvíc se nám líbil ,,Ježíšek“. Děti se pustily do skládání stavebnice s takovou radostí, že se jim ani nechtělo domů.

Vánoční atmosféru jsme si užili. Jestli si můžu něco přát…. tak popřát dětem krásné vánoční svátky a všem hodně zdraví v novém roce 2022.

 

Listopad ve školní družině – I. oddělení

Přísloví na tento měsíc – Strach má velké oči

Naše I. oddělení mělo vzhledem k zákeřnému viru, který skolil vychovatelku (mou osobu laugh), upravený čtrnáctidenní režim. Přesto byl pro děti hravý, tvořivý, pohybově zaměřený i veselý.

Začátkem měsíce jsme si připomněli svátek sv. Martina a tradice, které se s tím svátkem pojí. Vyráběli jsme podkovu ze sádrového obvazu, pro děti to byla velice zajímavá technika. Všichni jsme vypadali jako chirurgové na oddělení zlomenin. laughZahráli a naučili jsme se nové hry, ověřili jsme si své vědomosti při různých vědomostních kvízech nebo hádankách. Hráli jsme divadlo, pantomimu atd. Každý den se mohly děti přesvědčit, jestli mají tvůrčího ducha. Využívaly k tomu stavebnici Lego, plastelínu nebo různé materiály. Stihly si vyrobit sobíka, sluchové pexeso z obalů Kinder vajíček, stromeček nebo hvězdičku z pečícího papíru, papírové sněhuláky do oken, sněhové kuličky, adventní kalendář a rekvizitu pro hasiče – dům z velké krabice.

Počasí nám přálo, a proto jsme využívali každou volnou chvíli k pobytu v přírodě v okolí školy. Ani tam jsme nelenili a vyrobili jsme si ,,poletuchu“ ze staré punčochy, kterou jsme naplnili zrním. Skvělá zábava vhodná nejen k hodu do dálky. Hráli jsme pohybové hry, slepou bábu v terénu a zkoušeli jsme se ,,otužovat“. Pro začátek nám stačilo namočit ruku na pár sekund do studené vody.  laugh

Poslední den v měsíci napadl sníh, takže jsme si užili koulovačku a hrátky na sněhu. Teď už se jen těšíme na Vánoce.

 

Říjen 2021 ve školní družině – I. oddělení

Přísloví na tento měsíc – Více hlav, více rozumu

Měsíc říjen utekl jako voda a my opět podáváme,, hlášení“ o všem, co jsme se naučili, zažili a vyrobili. Děti si užily podzimní dny naplno. Nechyběly rukodělné činnosti, každodenní pobyt na Kamenné nebo školní zahradě, sportovní aktivity, sbírání kaštanů, dovádění v listí a povídání na různá témata, která nám měsíc říjen nabízel. (podzimní příroda, Světový den zvířat, Mezinárodní den úsměvů, Den stromů, 28. říjen a těsně před podzimními prázdninami jsme si trošku přiblížili svátek Dušiček a Halloween) Už víme, že oba svátky jsou vzpomínkou na zesnulé, uvědomujeme si důležitost stromů. Vnímáme, jak je pro nás smích příjemný a přitom nic nestojí laugh a jsme velcí milovníci zvířat. Děti samy přišly na to, že všechna zvířata jsou důležitá a je třeba se o ně starat.

Některé děti tvořily individuálně nebo i ve skupinách. Vyráběly psího miláčka z papírového sáčku, náramek přátelství z bavlnky, letadlo ze špachtliček, světýlko z toaletního papíru, stromy ze sáčku, bramborové tiskátka ve tvaru listí, draka ,,smailíka“ a obrovskou dýni, která zdobí naši školní chodbu. Vyráběli jsme slané těsto, které jsme využili v lesíku na Kamenné. Skupinky dětí si našly svůj strom, kterému daly tvář - ,,Duch“ stromů. Co nás nejvíc bavilo? Kreslení ,,stínového“ příběhu na folii a vybarvování omalovánek. Frčí traktory, tatrovky a zvířatka.

Jeden den jsme si družinku zpestřili společnou svačinou – vařenými brambory ve slupce se solí. Nezapomínáme na společné hry, stmelování kolektivu a ohleduplnost k druhým.

Výsledky našeho snažení, zážitků a pohody najdete ve fotogalerii.

 

Září 2021 ve školní družině – I. oddělení

Přísloví na tento měsíc – Ve dvou se to lépe táhne

Tak jako loni, rozjezd školního roku probíhal na plné pecky. První dny v družině byly o vzájemném poznávání. Děti si zahrály různé seznamovací a kolektivní hry. Seznámily se s novými prostory, stavebnicemi, kreativními pomůckami a hlavně se vším, na co se mohou ve školní družině těšit laugh A že toho nebude málo! Začal čas poznávání volnočasových aktivit, plnění úkolů, sbírání ,,držkorunek“, sportování, aktivit zaměřených na přírodu, tvoření a vyrábění z různých materiálu, ale také čas na spontánní činnosti dětí.

V září jsme také využili krásného počasí a každý den trávili na školní zahradě nebo v okolí školy. Protáhli jsme se houštím, postavili jsme skrýše pro zvířátka (ježky), zkoušeli jsme let vlastnoručně vyrobených vlaštovek, sbírali listí a žaludy atd. Na školní zahradě se děti učily skákat přes lano, hrály míčové hry, stavěly stavby v pískovišti a dělaly vše, co je zrovna naplňovalo.

Co nás nejvíc bavilo? Všechny děti se tento měsíc nemohly nabažit ,,nového“ Lega a bavil je běh na nerovném terénu. laugh (samozřejmě na čas)

Děti, které měly chuť být tvořivé, si vyrobily stonožku z vlny, lišku ze skládaného papíru, panáčka z chlupatého drátku, papírovou vlaštovku, malého dráčka nebo tvořily auta z papírových ruliček. Společně jsme se naučili frotáž listů. Některé děti pomáhaly s výzdobou školní chodby.

V rámci projektového dne jsme navštívili Dům přírody v Bartošovicích. Děti v areálu záchranné stanice mohly vidět zraněné či opuštěné zvířata.

A už se všichni těšíme na říjnové aktivity….

 

Nový školní rok 2021 – 2022

 

Červen 2021 ve školní družině – I. oddělení

Poslední měsíc tohoto školního roku byl opět plný rozmanitých aktivit. Stihli jsme vyrobit dárek pro tatínky, poskládat papírové lodičky, vyzdobit školní chodbu úžasnými rybkami, namalovat včelky na otisk z bublinkové folie, vyrobit malé teepee z látky, naučit se vyrábět papírovou matrici k frotáži, zahrát si kolektivní hry, ostrouhat všechny pastelky i částečný ,,závěrečný úklid“ školní družiny. laugh

Proběhla sportovní tradiční i netradiční olympiáda. Děti si změřily své síly ve skoku dalekém, běhu na nerovném terénu a slalomu na koloběžce. V netradiční disciplíně přenášely na hlavě misku s vodou. Snaha a soutěživost všech dětí byla odměněna diplomem a nanukovým dortem. V parních dnech jsme se na školní zahradě osvěžovali a otužovali vodou z hadice laugh nebo stříkací tančící kytkou. Co se nám nejvíc líbilo? Oslava Dne dětí na školní zahradě (všechny oddělení) – opékání buřtů a dárek - balónek naplněný heliem a hrátky s vodou laugh

Za své celoroční snažení byly děti odměněny chutnou zmrzlinou a prázdninovým deníkem.

Nezapomněli jsme si zopakovat zásady bezpečného chování, abychom se v září společně všichni sešli zdraví a bez úrazů.

Přeji krásné léto a koukněte na fotogalerii…..děti vám určitě nad fotkami s radostí sdílí své zážitky laugh

 

Květen 2021 ve školní družině – I.oddělení

V první polovině měsíce května probíhala družina rotačně, až od druhé poloviny května došlo konečně ke spojení všech dětí v I. oddělení. Pro některé děti ,,konečně“, ale některým se začal líbit menší počet v družince. Prý není tolik křiku. laughProgram jsme měli nabitý tak akorát, aby bylo možno zařadit hlavně i to, co děti baví, co je zajímá a co je aktuální. Den matek patří k měsíci květnu, nejinak tomu bylo i v naší družině. Maminkám děti pomalovaly kamínek, z kterého jsme vyrobili stojánek na fotografii. Děti z 1.A natočily pro maminky krátké video k písni ,,Jsi moje máma“ od skupiny Lunetic.

Nechybělo ani čtení knížky na pokračování. Zkusili jsme se seznámit trochu víc s měsícem květen – co se právě děje v přírodě a co ještě nevíme o zvířatech. Mluvili jsme o kamarádství, vzájemné pomoci, toleranci a kouzelných slovíčkách pro dobrou pohodu. (promiň, děkuji…)

Kdy nám šla práce pěkně od ruky? Když jsme vyráběli kytky z barevných a krepových papíru, kočky z ruliček, papírové letadla, housenky, svícen na čajovou svíčku z tvrdnoucí hmoty. Dokonce při šití přívěsku na čip ve tvaru medvídka. Co nás nejvíc bavilo? Kluky tentokrát bavily stavby z plastelíny. Dokázali tvořit celé dny. Nakonec vždy proběhla zkouška vodou, jestli stavba nikde neprotéká. laugh Holkám se líbilo šití a ,,tleskací hry“.

Ovšem největší prioritou bylo co nejvíce času trávit venku na čerstvém vzduchu, kde se družina rozpadla na malé skupinky pod vedením jednotlivců laugh Některé skupinky hrály míčové hry, jiné skákaly přes lano nebo si děti hrály v pískovišti. Na procházkách jsme sledovali přírodu, plnili zábavné úkoly, prolézali křovím atd.

Duben 2021 ve školní družině – I.oddělení

V měsíci dubnu se toho opět dělo hodně. Tento jarní měsíc je přímo nabitý svátky, významnými dny, tradicemi, pranostikami……takže nebyl čas jen tak ,,zahálet“ laugh

Každý den probíhaly jiné aktivity, které jsme si s dětmi přizpůsobovali podle aktuální situace (rotační výuky, nálady a počasí). Duben je měsíc bezpečnosti. I my jsme si zopakovali správné a bezpečné chování v běžném životě a hlavně v dopravním provozu, protože nastal čas vytáhnout kola a koloběžky. Připomněli jsme si významný Den Země a zaměřili se na přírodu. Rozhodli jsme se vyjít na Kamennou a část Kamenné uklidit. laughTady se přímo nabízí pochvala pro AKTIVNÍ POMOCNÍKY. Nasbírali jsme 2 pytle odpadků! Poslední týden v dubnu jsme věnovali čarodějnicím. Připomněli jsme si starý lidový zvyk ,,Pálení čarodějnic“. Čarodějnický týden jsme zakončili grilováním párků ve třídě a popíjením elixíru lásky laugh

Využívali jsme krásného počasí ke každodennímu pohybu venku. Co nás nejvíc bavilo? Vycházky do přírody s ruční ,,károu“ tzv. multifunkčním vozíkem. laughKromě toho, že kára vezla náš pitný režim, svezli se v káře i ,,ranění“ nebo díky čerstvému vzduchu unavené děti. laughV přírodě jsme si pochutnali na ,,rozkvetlém“rohlíku (čerstvý rohlík namazaný máslem a ozdobený sedmikráskou) Ve třídě nás naopak bavil magnetický fotbálek!

Naše báječné tvoření v dubnu – květiny z papíru, jarní ,,květináč“ z vlny, papírové dopravní značky, domeček 3D, výroba slizu, výroba čarodějnic z papírových ruliček a tvoření z odpadů – tady jsme využili PET láhve a povýšili jsme tento nechvalně nadužívaný materiál k výrobě závěsného mobilu do oken.

 

Březen 2021 ve školní družině – I.oddělení

Milé děti, bohužel nám opět nastala doba, kdy se nebudeme v družině vídat.  sad Bez ,,mučení“ se přiznávám, že je mi po vás smutno! laugh Už teď se těším, až se společně opět setkáme ve škole.

Než se ale všichni uvidíme, připravila jsem si pro vás malou venkovní aktivitu: Najdi strom – uhádni hádanky a nakresli odpovědi (doma) laugh Vše je samozřejmě dobrovolné a záleží opravdu na vás a vašich rodičích, zda budete mít chuť aktivitu využít. Bez rodičů a mobilního telefonu to asi nepůjde sad…..

Je to jednoduché. Do fotogalerie – měsíc březen – jsem vám uložila celkem 10 fotek. Na první fotce je vyfocená dopravní značka, která se nachází kousek od školy a ta vám napoví, že se vydáváte správným směrem. Malá nápověda …..chodíme tam s družinou velice často….tato oblast začíná na písmeno K. Pokud půjdete správně, tak najdete strom, na kterém visí hádanky. Pozorujte okolí a porovnávejte si správnost trasy podle místa, které jsem zrovna vyfotila!! U stromu si můžete udělat ,,selfíčko“ laugh a správné odpovědi na hádanky nakreslete doma na papír, který pak donesete do družiny. (až bude otevřená škola)

Družináčci, laugh pokud se mi budete chtít ,,pochlubit“ vaší fotkou u stromu, pošlete mi vše na můj osobní tel. 608701131 používám WhatsApp i Messenger nebo email: renamikes @seznam.cz (dopomoc rodičů nutná laugh)

Budu moc ráda za zpětnou vazbu. Brzy se vám opět ozvu. Vaše vychovatelka Renáta M

 

Únor 2021 ve školní družině – I. oddělení

Únor – byl parádně užitý měsíc! Skoro celý únor jsme si ještě dosyta užili bobování, které jsme si tentokrát zpestřili různými disciplínami - slalomem na bobech, vjezdem do brány, sjížděním na čas. Poslední únorový týden začalo mít sluníčko takovou sílu, až jsme mohli vnímat oteplování na vlastní kůži. Všímali jsme si tání sněhu a s ním přibývající vodu, která stékala z polí. Tento malý ,,potůček“ jsme využili k pouštění lodiček a stavění ,,hráze“. laugh (1.A)

Při svíčce ,,hromničce“ jsme si povídali, kdy se slaví Hromnice, co jsou hromničky a co to znamená, když se řekne Na Hromnice o hodinu více. Naše tematické týdny se krásně prolínaly……. Od povídání o přátelství, kamarádství a rodině jsme přešli na svátek sv. Valentýna, a protože láska prochází žaludkem, nastal týden stolování a diskutování o zdravé stravě, zdravém životním stylu a etiketě. Třída 1.B si udělala v posledním únorovém týdnu maškarní karneval. Co nás nejvíc bavilo? Výroba lodiček a malování do sněhu. Na kresbu jsme použili potravinářské barvy. (1.A)….. Maškarní karneval zase nadchl děti z 1.B

Naši výtvarnou a pracovní dovednost můžete vidět ve fotogalerii (výroba domácího sněhu, výrobky z papíru, srdíčka pro své nejmilejší, barvení květin z plata od vajec, různé výtvarné techniky- malování nití, rozžehlení nastrouhaného vosku – podklad k tulipánu atd.)

Nechyběly hry ve třídě, spontánní činnosti dětí a krátké divadelní představení s ponožkou laugh (obzvlášť oblíbená činnost v 1.A)

Leden 2021 ve školní družině – I. oddělení

Po Vánocích se naše I. oddělení, bohužel, opět rozdělilo na dvě skupiny (1.A a 1.B) a opět jsme se snažily s paní vychovatelkou Luckou preferovat hravé a tvořivé činnosti….. a nebylo jich opět laugh málo. ,, Rozkaz zněl jasně“ laugh - vytvořit prostředí duševní pohody pro všechny v družině. laugh V měsíci lednu si děti opravdu užily krásného zimního počasí. Podnikali jsme

vycházky do přírody, nechybělo ani sportovní vyžití - bobování, koulení se ze svahu, hod sněhovou kuličkou na cíl, stavění sněhuláků atd. Také jsme nezapomněli na ptačí opeřence, kterým jsme se postarali o zpestření jídelníčku – vlastnoručně vyrobeným krmítkem z Racio koleček, medu a semínek…….a nejen ptáčkové si pochutnali. Děti z 1.A si připravily stejnou svačinku kromě semínek.  laugh Co nás nejvíc bavilo? Pobyt na zasněženém kopci……. Děti dosyta prozkoumaly vlastnosti sněhu (studený, mokrý, přemrzlý, těžký, bílý, špinavý atd.) Zjistily, že není sníh jako sníh laugh .….Začali jsme číst novou knihu, nakreslili jsme si příběh – Tři králové a další činnosti se odvíjely od různých témat a nápadů dětí…..Na naše kreativní tvoření se koukněte do fotogalerie laugh

 

Prosinec ve školní družině - I. odddělení

V prosinci se vše na chvíli vrátilo do starých kolejí……a užívali jsme si předvánoční atmosféru. V pátek 4. 12. 2020 se naše družina přeměnila na dvě ,,čertí peklíčka“ a celé odpoledne jsme se drželi pravidla: ,,S čerty jsou i žerty!“….děti plnily úkoly od ,,dvou hlavních čertic“, soutěžily mezi sebou, hádaly hádanky, stihly se proběhnout na školní zahradě…. Co nás nejvíc bavilo? Loupání uvařených brambor ve slupce a společná hostina – brambory se solí. laugh

Na procházkách jsme pozorovali přírodu a všímali si změn, které přinesla zima. Navštívili jsme opět krmelec, vydali se na rozhlednu Okrouhlou. Díky sněhové nadílce jsme zažili koulovačku a mohli se vydat po stopách zvěře. (viz. foto laugh) Nechyběl ani fotbálek na hřišti a skákání přes švihadlo. Tvoření bylo v duchu Vánoc – kapřík ze slaného těsta (vánoční ozdoba), papírová hvězda, papírová vločka, svícen ze sklenice a některé děti si poslední den před prázdninami odnesly domů vlastnoručně vyrobený ,,vrkoč“ (vánoční ozdoba našich babiček) Nechybělo ani povídání o Vánocích, zvycích a tradicích, které v rodinách dodržujeme. Naší velmi příjemnou družinovou tradici se stala ,,čajová zahřívačka“ …tzn., že si po každém pobytu venku uvaříme čaj, který přinesly děti a čajem se zahřejeme.

Co jsme tentokrát nestihli? sad (nepříznivá covidová situace) Pro malý počet dětí, jsme si neudělali vánoční besídku s pouštěním vánočních koled, které děti doma nazpívaly (ve škole zpěv zakázán) a rodiče natočili. Chtěla bych touto cestou poděkovat rodičům žáků a moc pochválit: Aničku Kostkovou, Martina Hrbka, Viktorku Plachetkovou, Mikoláše Janka a Mikuláše Peterka…..Děti byly úžasné a všechna videa jsou krásná! Určitě si je v lednu pustíme……Přeji všem krásné vánoční svátky a do nového roku 2021 hodně zdraví a štěstí!

 

Listopad ve školní družině – I. oddělení

V listopadu (jednalo se o pouhých 8 dnů) byla naše družina rozdělena na dvě oddělení (1.A a 1.B). Činností a pohybových aktivit bylo tolik, že děti neměly čas tesknit po kamarádech. laugh Většinu času jsme trávili v přírodě, kde jsme stavěli z přírodních materiálů ,,domečky, skrýše“ pro zvířátka, navštívili jsme krmelec, na poli jsme si zaskákali v pytli. Poslední listopadový den nasněžilo…… s radostí jsme postavili sněhuláky, udělali ,,andělíčky“, soutěžili v hodu sněhovou koulí na cíl atd. Co nás nejvíc bavilo? ,, Po stopách druhého oddělení“……Každá třída kreslila mapy, vymýšlela úkoly a schovala sladkou odměnu. 1.A se vydala po stopách 1.B a opačně.  laugh Všichni jsme v přírodě plnili úkoly (přírodovědné, pohybové i vtipné).

Ve třídě jsme stihli vyrobit mini čepičky z vlny, obrovské čertí hlavy z papírových tašek (výzdoba školní chodby), kouzelnou hůlku Harryho Pottera, vánoční stromečky do oken dětských pokojů a pár dětí vyrábělo ozdoby ze studeného porcelánů. Stačí se podívat na fotografie, na kterých jsou zachyceny veškeré činnosti….. laugh

 

Říjen ve školní družině – I. oddělení

V říjnu jsme si opět užívali sluníčka Babího léta a každý den jsme trávili na čerstvém vzduchu. Zdokonalovali jsme se v míčových hrách, kopané, v přeskakování a podbíhaní lana. Pár kluků si zahrálo na ,,Penaltového krále“ (na hřišti u kulturního domu) a holky si zaskákaly ,,Panáka“. Na procházkách jsme poznávali stromy, jejich listy i plody, květiny a povídali jsme si o podzimní přírodě.

Činnost ve třídě byla také pestrá. Vyráběli jsme kočičku z kartonu, maxi dráčka – Družináčka (ten se na nás dívá na školní chodbě), papírovou ,, Káču“, zvířátka z kaštanů. A co nás opravdu bavilo? Začalo ,,bambulkování“  a pokračovalo by určitě hodně dlouho, dokud by bambulkami nebyli vybaveni všichni rodiče, prarodiče, sourozenci…paní uklízečky či domácí mazlíček. smiley Bohužel právě 13. (ach, ta třináctka!) října 2020 jsme byli ve škole naposledy. (přitom touto dobou jsme už mohli být úplně ,,ubambulkování“…..)

I za tu krátkou dobu, kdy jsme mohli být spolu, jsme toho ale stihli opravdu hodně. Upevňovali jsme kamarádství, pracovali na správných hygienických návycích. Už víme, že rouška slouží k ochraně našeho zdraví, nikoliv k přenášení jablek či pomerančů ze školní jídelny……  laugh laugh

Začal nový měsíc listopad a nám nezbývá než doufat, že se uvidíme již brzy a nebude to až na jaře…….Čeká nás totiž hodně společných aktivit.

 

Září ve školní družině – I. oddělení - 1.třída

Rozjezd probíhal na plné pecky. Prvních 14 dní bylo opravdu živo (fotografie mluví za vše). Věnovali jsme se pravidlům chování ve třídě a venku, skupinovým hrám a činnostem na stmelení kolektivu. Využívali jsme krásného počasí ke každodennímu pobytu venku, ať už k vycházkám po okolí nebo pohybu na školní zahradě. Naučili jsme se nové hry a pracovat s různorodým materiálem. Co nás opravdu bavilo? Když se holky staly návrhářky a z doneseného starého oblečení dokázaly vyrobit bez jehly a niti neskutečné modely pro své panenky…..za ty modely by se nestyděl ani známý návrhář Osmany Laffita. Kluci využili zase své modelářské schopnosti, fantazie a pustili se do výroby různých dalekohledů apod. Přivítali jsme podzim a budeme se těšit na další aktivity v měsíci říjnu.